Tureckie specjały dla wszystkich

specfood

Kebab to danie, które poza rozmaitością używanych do niego mięs, ma także bardzo różne formy podania. Pierwotnie podawany był z ryżem, nie wiadomo też kiedy dokładnie zmieniono te formę podania na pitę. Pita to pszenne, okrągłe, płaskie placki, które podczas pieczenia pęcznieją, tworząc naturalną kieszonkę na farsz. Jednak najbardziej popularne są kebaby zawinięte w tortillę, która wywodzi się z kuchni meksykańskiej i jest to rodzaj płaskiego, okrągłego placka z mąki kukurydzianej. Tureckie tortille są natomiast robione z maki pszennej. Kiedy te 2 odległe kraje połączyły kulinarne siły aby stworzyć znany nam współczesny kebab? Tego dokładnie nie wiadomo.

Jednak specjalnością kuchni tureckiej, których można skosztować także w naszej szerokości geograficznej, są nie tylko popularne kebaby. Oprócz tego słynnego dania mięsnego Turcja oferuje nam również 2 inne popularne smakołyki. Pierwszy to baklawa, bardzo słodki deser, zrobiony na bazie bardzo cienkiego ciasta kora lub filo, przełożonego warstwami orzechów z cukrem lub miodem. Po zapieczenie polewa się go syropem miodowo-cytrynowym, a wierzch posypuje zmiażdżonymi orzeszkami pistacjowymi. Prawie każdy kto zasmakował w tym deserze, wie, że jego smak jest wręcz uzależniający.

Drugim specjałem eksportowym Turcji jest falafel, czyli smażone kuleczki czy kotleciki z ciecierzycy lub bobu, również mogą być podane w picie, z warzywami i sosem. Często falafel jest dodawany do wegetariańskich potraw. Turcja poza pięknymi widokami i słońcem oferuje nam zatem także wspaniałe, lekko egzotyczne dania, które możemy skosztować w rodzimych barach i restauracjach.