Naokoło placka

specfood

Chyba każdy widział kiedyś kręcącego ciastem niczym dyskiem w powietrzu na palcach pizzermena…Super widok prawda?

Wydaje się to takie proste w ich wykonaniu, proste dopóki nie spróbujemy tego zrobić sami w domu 

Pizza to jedno, po hot-dogu, z najstarszych dań fastfoodowych serwowanych w polskiej gastronomii. Śledząc jej historię docieramy do Włoch, gdzie pierwsze wzmianki o tym daniu mają ponad 1000 lat.

Jej podstawą, jak wszyscy wiemy, jest ciasto drożdżowe, a sekret idealnego placka tkwi w odpowiednim jego przygotowaniu. Warto, zanim rozpoczniemy swoją przygodę z tym daniem, zorientować się jaka mąka jest najlepsza do jego wyrobu, wtedy bowiem ciasto będzie chrupiące i smaczne.

Wyróżniamy 2 rodzaje pizzy – neapolitańską, na cienkim cieście o grubości max 3mm oraz rzymską, z grubością ciasta od 1 do 3cm. Mając tę podstawową wiedzę musimy się już tylko nauczyć kręcić plackiem w powietrzu, choć to chyba jest akurat najtrudniejszy element przygotowania tego, jakże niby prostego, dania…

Sekretem wypieku pizzy jest krótki czas i wysoka temperatura. A w kwestii dodatków ogranicza nas już tylko wyobraźnia. Można dodać, że bardzo ważny jest też ser, puszysta mozarella to idealny ser do pizzy, dostępny na szczęście na naszym rynku dla kulinarnych smakoszy włoskiej kuchni.